About Roland Lushi

This author has not yet filled in any details.
So far Roland Lushi has created 12 blog entries.

MESAZHE NGA LART

Shtëpia botuese “ADA” publikon botimin e saj më të fundit. Është një emër i njohur i letrave shqipe, IRMA KURTI, që vjen me vëllimin e saj me poezi “Mesazhe nga lart” Redaktore: Enkelejda Kurti Ghisalberti Kopertina: Biagio Fortini © 2018 Irma Kurti Të gjitha të drejtat të rezervuara. Botimi i parë, 2018. ISBN: 978-9928-269-23-2 Përgatiti [...]

MESAZHE NGA LART 2018-11-27T21:54:42+00:00

OBELISK 211

    Në treg numri i ri i revistës letraro-artistike 'OBELISK" Nr 211 NJË SHËRBIM I RI NGA SHTËPIA BOTUESE “ADA” Revista”OBELISK”, nga muaji shkurt 2018 e në vazhdim do gjendet në librarinë pranë Qendrës Stefan (Sheshi Avni Rustemi),librari Art’s pranë bustit “Zogu I” dhe librarinë “ADA” pranë redaksisë, në adresën: Rruga “Mihal Grameno” Pall. [...]

OBELISK 211 2018-11-28T14:49:16+00:00

NA BASHKOI POEZIA

Një libër në formë antologjie, jo mbi një bazë të mirëfilltë shkencore letrare, por me një dëshirë të paqtë të krijuesve për t’u përballur me lexuesit e tij vjen nën logon e shtëpisë botuese “ADA” Tiulli: Na bashkon poezia Përgatiti për botim: YMRIJE BEQIRI Kosovë ILMI DERVISHI Shqipëri Botimi i parë, 2018 ISBN: 978-9928-269-31-7 Formati [...]

NA BASHKOI POEZIA 2018-09-07T16:47:45+00:00

OBELISK 204

NË TREG NUMRI MË I FUNDIT I REVISTËS LETRARO-ARTISTIKE "OBELISK" Nr. 204 EDITORIAL - DRAMA RAMA ME TEATRIN KOMBËTAR NGA ARMIR SHKURTI ... - Rudyard Kipling në shqipërimin e mjeshtrave Në BRENDËSI: E VËRTETA - nga Astrit BLLACA - TË JESH ME TY - nga SPIRO PODARAS - VETVETJA DHE TË PAVULLNETSHMIT E DIJES nga [...]

OBELISK 204 2018-04-19T10:05:34+00:00

SHITËSI I VOGËL I KEKËVE

Autori: Viron Kona “Shitësi i vogël i kekëve”1, Novelë për fëmijë   Redaktor: Sejdo Harka Redaktor letrar: Prof. Murat Gecaj Recensentë: Sokol Demaku, Bashkim Saliasi Piktore: Eni Jakupi   @ Gjitha të drejtat janë të autorit ISBN... 978-9928-244-72-7   Kontakt me autorin: konaviron@yahoo.com Cel: 0692499995     Shtëpia botuese “ADA” Adresa: Rr. Mihal Grameno Pall.32 [...]

SHITËSI I VOGËL I KEKËVE 2018-04-10T10:35:28+00:00

NOSTALGJIA KA KRAHË SHQIPONJE

Autori: Pierfranco Bruni Titulli: Nostalgjia ka krahë shqiponje   @ Të gjitha të drejtat e Autorit Përktheu në shqip nga origjinali Arjan Th. Kallço   Botimi i parë, 2018 ISBN: 978-9928-244-89-5   Përgatiti për botim: Roland Lushi   Formati : 13.5x20cm   Të gjitha të drejtat i takojnë autorit     Shtëpia botuese “ADA” Adresa: [...]

NOSTALGJIA KA KRAHË SHQIPONJE 2018-04-10T10:27:54+00:00

STINA E QERSHIVE

Titulli : Stina e qershive Autori : Bledar Koçi Redaktor: Demir Gjergji © autori, 2018 Botimi i parë, 2018 ISBN: 978-9928-244-86-4 Përgatiti për botim: Roland Lushi Formati : 13.5x20cm   Shtëpia botuese “ADA” Adresa: Rr. Mihal Grameno Pall.32 Ap.7 Cel: 068 22 190 16 Tiranë, mars 2018   CIP Katalogimi në botim BK Tiranë Koçi, [...]

STINA E QERSHIVE 2018-04-09T17:09:18+00:00

Dy brigjet e shpirtit

  Violeta Hoxhaj Hysenaj   Redaktor: Demir Gjergji   Botimi i parë, 2018   Përgatiti për botim: Roland Lushi   Formati : 13.5x20cm Të gjitha të drejtat i takojnë autores   Shtëpia botuese “ADA” Adresa: Rr. Mihal Grameno Pall.32 Ap. 7 www. botimetada.com Cel: 068 22 190 16 Tiranë, shkurt 2018   CIP Katalogimi në [...]

Dy brigjet e shpirtit 2018-04-09T17:00:21+00:00

E SHTUNA POETIKE

Në rubrikën e përjavshme "E SHTUNA POETIKE", këtë javë vjen një emër tjetër i njohur i poezisë, ILIRIANA SULKUQI. Po plas!... Po plas, po plas, përse nuk shpika rrota gjigande sa Dashuria... Si një bujkrobe do e tërhiqja gjithë Amerikën tek Vendlindja... Po plas, plas që askund s'jam- as ku kam lindur, as ku do [...]

E SHTUNA POETIKE 2018-04-01T20:14:31+00:00

8 vjet OBELISK

E mendova më të lehtë shkrimin e kësaj përshëndetje në këtë 8-vjetor të revistës, por ja që s’qenka kështu.E para, sepse unë nuk jam mësuar të flas për vete dhe e dyta, sepse çdo numër i saj për mua është një emocion. Tetë vite revistë nuk janë shumë, por nuk janë edhe pak. Filloi me entuziazëm, siç fillojnë tërë punët e më [...]

8 vjet OBELISK 2018-03-27T22:44:14+00:00